Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Porady

poradnik pogrzebowy

W chwilach ostatniego pożegnania bliskiej osoby, Zakład Pogrzebowy Juka pozostaje do Państwa dyspozycji, kierując się najwyższą troską o udzielenie kompetentnego wsparcia. Rozumiejąc, że ten czas jest wyjątkowo trudny, chcemy służyć naszą pomocą w organizacji ceremonii pogrzebowej.

Pierwsze czynności po zgonie bliskiej osoby

Jeśli zgon nastąpił w domu, pierwszym krokiem jest wezwanie lekarza pogotowia, który stwierdzi śmierć i wystawi kartę zgonu. Dopiero na jej podstawie firma pogrzebowa może podjąć się przewozu zmarłych do chłodni. W przypadku zgonu w szpitalu lub innej placówce opiekuńczej, to lekarz konkretnej placówki jest odpowiedzialny za sporządzenie aktu zgonu. Dlatego rodzina osoby zmarłej, po otrzymaniu informacji o zgonie swojego bliskiego, może kontaktować się bezpośrednio z zakładem pogrzebowym. Jeśli Państwo życzą sobie, żeby to Zakład Pogrzebowy Juka podjął się zadania eksportacji ciała osoby zmarłej – prosimy o kontakt pod całodobowymi numerami telefonów: (58) 560 04 78 oraz 509 419 217.

Jesteśmy świadomi, że proces organizacji pogrzebu wymaga dopełnienia wielu formalności. Dlatego nasza firma oferuje pełne wsparcie o każdej porze dnia i nocy. Przygotowanie dokumentacji może wielu osobom nastręczać pewnych problemów, udzielamy zatem wszystkich informacji, dotyczących tak dokumentów, jak procedur.

Dokumenty niezbędne do organizacji pogrzebu

Karta zgonu oraz akt zgonu to dokumenty kluczowe w procesie przygotowania uroczystości żałobnych. Warto pamiętać, że do uzyskania aktu zgonu w USC właściwym dla miejsca, w którym nastąpił zgon, potrzebne są dodatkowe dokumenty, takie jak dowód osobisty zmarłego i osoby zgłaszającej zgon.

W przypadku, gdy śmierć nastąpiła w sposób niespodziewany, a badaniem okoliczności i przyczyn zgonu zajmuje się policja i prokuratura, niezbędne jest również – po zakończeniu czynności procesowych – otrzymanie pisemnego zezwolenia na pochówek.

Zasiłek pogrzebowy – pomoc w sfinansowaniu kosztów pogrzebu

Należy wiedzieć, że w pokryciu kosztów ceremonii może pomóc zasiłek pogrzebowy. Przez zasiłek pogrzebowy rozumiane jest świadczenie pieniężne, którego wysokość od 2011 roku wynosi 4000 PLN. Jest on wypłacany jednorazowo osobie do tego uprawnionej, która poniosła koszty pogrzebu. Zasiłek pogrzebowy jest przyznawany członkom rodziny (w pełnej wysokości 4000 PLN), a także osobom nie będącym członkami rodziny oraz instytucjom – po przedstawieniu udokumentowanych rachunkami wydatków, w kwocie nie wyższej niż 4000 PLN.

Zasiłek pogrzebowy – kiedy może zostać przyznany?

Zasiłek pogrzebowy jest przyznawany w razie śmierci:

  1. osoby ubezpieczonej, tj. osoby podlegającej ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym,
  2. osoby, która pobierała emeryturę lub rentę,
  3. osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania,
  4. osoby, która pobierała zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu ubezpieczenia,
  5. członka rodziny osoby wymienionej w pkt. a -d czyli:
    • małżonka ( dotyczy to także wdowy i wdowca ),
    • dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobionych,
    • innych dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, w tym również w ramach rodziny zastępczej,
    • wnuków i rodzeństwa,
    • rodziców, w tym ojczyma, macochy oraz osób przysposabiających.

Pracownicy Zakładu Pogrzebowego Juka pozostają w gotowości, aby służyć Państwu wszelką pomocą w procedurach związanych z uzyskaniem zasiłku, włącznie z zgłoszeniem zgonu do Urzędu Stanu Cywilnego.

Zakład Pogrzebowy

ul. Gdańska 5283-110 Tczew

Dom pogrzebowy

ul. 1 Maja 1883-110 Tczew

Telefon do biura

Telefon całodobowy